Jak se co dělá
Jak vybírat rostliny do zahrady
Horlivě na poslední chvíli přemýšlíte, co nového zasadit, čím zahradu vylepšit, čím nahradit rostliny, které nepřežily zimu? Vyberte si správně!
Základní pravidlo
Pokud vybíráme rostliny na náš pozemek, vždy je dobré mít po ruce odbornou literaturu, ze které se dozvíme, odkud rostlina pochází, jaké má nároky na stanoviště, půdu, vláhu. Tyto požadavky bychom se měli snažit splnit, pokud chceme, aby se rostlinám u nás dařilo a především aby přežily zimu.
Jak dřeviny, tak i trvalky se přirozeně vyvíjely s vazbou na určitý typ stanoviště. Vznikla tak velká společenstva rostlin s odlišnými nároky. Jsou to společenstva skalní, suchomilná, hodící se na skalky a zídky, mokřadní, hodící se k jezírku. Rostliny přirozeně rostoucí na loukách milují slunce a vítr (například trávy), rostliny rostoucí v přírodě na kraji lesa dávají přednost polostínu a vlhčí půdě. Lesní, stinná společenstva milují vlhkou humózní půdu, takže například kapradiny jen těžko porostou v suché půdě.
Sever proti jihu
Poznejme světové strany a s nimi i orientaci pozemku. Pomocí kompasu lehce zjistíme orientaci pozemku, zjistíme severní a jižní stranu. Na jižní stranu vysázíme nižší slunomilná rostlinná patra, bylinky, zeleninu, a jak postupujeme od jihu na sever, sázíme postupně vyšší a vyšší porosty trvalek, teplomilné keře a ovocné stromky. Na severní stranu zahrady můžeme sázet vyšší keře a stromy, protože vysoké porosty nebudou stínit a my vytvoříme slunci otevřená zákoutí, slunné louky.
Pozor na kultivary
V zahradnických centrech se v poslední době můžeme setkat s kultivary rostlin, jejichž původní druhy se sice vyskytují přirozeně v přírodě, ale v zahradě se na daném stanovišti nedaří. Důvodem je jednak složité šlechtění, v průběhu něhož rostlina ztratila některé své původní, přirozené vlastnosti, jednak dovoz ze zemí s odlišnými klimatickými podmínky, nejčastěji z Holandska nebo Anglie, kde jsou zimy mírnější a vzduch vlhčí. Při výběru rostlin v zahradnických centrech se proto ptejme i po původu rostlin a vybírejme raději starší, osvědčené druhy a kultivary.