Jak se co dělá
Zahrada v závětří
Fičí vám na zahradě vítr jako ze strnišť i na jaře a v létě? Zkuste si vysadit větrolam a postavit tak větru do cesty účinnou překážku.
Z jaké strany fouká
Chladný vzduch do zahrady proudí ze severu či severozápadu. Vysázením větrolamu na této straně zpomalíme a zmírníme intenzitu proudění vzduchu, vytvoříme harmonickou „niku", příznivější mikroklima pro rozvoj rostlin, útočiště živočichů, pro náš odpočinek strávený na zahrádce.
Jak se sází větrolam
Délka chráněné plochy je asi desetinásobkem výšky větrolamu a podle toho vybíráme vzrůstné dřeviny. Na velkém pozemku si můžeme dovolit vybrat vysoké lesní dřeviny s hlubokým kořenovým systémem, jako jsou duby, buky, lípy, olše, habry, apod. Pro malé zahrádky naopak sázíme volné živé ploty z otužilých menších a ovocných stromů jako jsou jabloně, mišpule, jeřáb sladkoplodý, muchovníky, které lze podsadit stínomilnými lesními keři - svídou, trnkou, hlošinou, rakytníkem a stínomilnými trvalkami. Pokud větrolam sousedí s otevřenou loukou, či trávníkem, má dostatek slunce, do větrolamu lze zařadit, směrem na jih šípkovou růži, ostružiník, maliník, kdoulovec lahvicovitý či japonský.
Stromy vysazujeme do jedné řady nebo volnějšího sponu, keře sázíme nahusto směrem na jih, východ a západ směrem od korun stromů, aby zachytily co nejvíce slunečního svitu.
Zeď raději ne
Rozhodně se ale nesnažme stavět větru do cesty překážky ve formě vysokých zdí, plných prkenných plotů a podobně. Vítr totiž v takovém případě proudí ve víru - místo těsně u paty zdi sice bude chráněno, ale vítr se na zbytku zahrady zatočí a rozlije se. Naopak pokud projde propustnou překážkou, jeho intenzita se zmírní.