Rostlina měsíce
Půvabné modřence
V dubnu se začínají modrat záhony a skalky kouzelnými, nápadně modrými drobnými kvítky. A přičichneme-li si, zjistíme, že často také vonnými. Jsou to modřence (Muscari), vytrvalé byliny.
Jejich květy i celková výška se liší podle druhu, kterých je na padesát. Všechny mají úzké trávovité listy, květy jsou trubičkovitého až džbánkovitého tvaru. U nás se rozmohl hlavně modřenec širokolistý (Muscari botryoides), který vypadá jako hrozen s asi 20 semknutými modrými kvítky. Ty mají tvar baňky s bílou zubatou korunkou.
Modřenec arménský (Muscari armeniacum) roste přirozeně od Balkánu po Kavkaz. Má kobaltově modré hrozny kvítků s bílým okrajem, případně kvete ve světlejších blankytných odstínech. Intenzivně voní. Modřenec hroznatý (Muscari racemosum) je u nás původní jen na jižní Moravě, v teplých oblastech Čech je místy zplaněný. Vyznačuje se hroznovitým tvarem s velkým množstvím drobných modrofialových květů.
Vytrvalá krása
Modřence v zahradách využíváme na skalky, obruby záhonů, na okraje trávníků. Rostou na slunci i v polostínu, nesázíme je ale do hlubokého stínu nebo do zamokřené zeminy. O modřence se po vysazení cibulek nemusíme starat, vydrží na stanovišti mnoho let. Jen když prořídnou a viditelně slábnou, nejsilnější cibulky po odkvětu a zatažení vyjmeme ze země a zasadíme je opět na podzim do výživné zeminy - a třeba zvolíme jiné, slunnější stanoviště. Modřence se dobře barevně doplňují s pozdnějšími tulipány a narcisy. Kromě modré klasiky si můžeme koupit také varianty modřenců bílomodrých a dokonce jenom bílých.