Rostlina měsíce
Měsíček lékařský
Měsíček (Calendula officinalis) je nenáročná rostlina, které se daří téměř všude, nejlépe však na slunném místě s úrodnou půdou. V červnu vykvétá na mnoha zahradách, někdy i planě na rumištích. Pro jeho léčivou vlastnost se pěstuje i ve velkém na bylinkových polích.Pěstování
Velká semena se mohou vysévat již od března venku. Semenáče se bez problémů přesazují na vzdálenost 20-30 cm. V létě průběžně odstraňujte všechny odkvetlé květy. Kde měsíček jednou zdomácní, sám se rok od roku vysemeňuje.
Znaky
Z větvených kořenů vyrůstají hranaté a slabě chlupaté stonky, ze kterých při poranění vytéká pryskyřičná šťáva s pronikavých pachem. Podlouhlé, rovněž chlupaté listy jsou později velmi tuhé. Na vrcholech stonků se objevují od června až do začátků mrazů žluté nebo oranžové květní úbory. Výška rostlin je 30-50 cm.
Způsoby užívání
Čerstvé květní lístky můžete během celého léta až do podzimu trhat pro kořenění salátů a masových vývarů. Květní lístky se vytrhávají z právě otevřených květů a suší se opatrně ve stínu.
Z čerstvých květních lístků a ze sádla nebo másla se připravuje hojivá měsíčková mast:
Dvě vrchovaté dvouhrstě květů stonků a listů se nadrobno posekají. 500 g sádla nebo másla se ohřeje na takovou teplotu, jako když se smaží řízek. Do této vřelé masti nasypeme posekané části měsíčku, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát přikryté jeden den. Druhý den směs slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes lněné plátno do připravené čisté nádoby.
Čaj z květů měsíčku pročišťuje krev a má mírně protikřečové účinky: Jedna vrchovatá lžička na ¼ litru vody.
Zdroje
Maria Treben, Zdraví z boží lékárny, nakladatelství Dona
Publikace Zahrada, nakladatelství BETA