Rostlina měsíce
Lýkovec
V našich listnatých a smíšených lesích a na jejich okrajích můžete brzy na jaře objevit vzácný druh naší květeny – lýkovec jedovatý (Daphne mezereum). Nízký keřík vykvétá ještě před vyrašením listů přímo na vzpřímených větvičkách hustými svazky drobných, většinou tmavě růžových, jakoby ojíněných kvítků. V květnu a červnu se mezi světle zelenými podlouhlými listy vyvinou červené peckovičky, které požírají ptáci, a tak roznášejí semínka i na větší vzdálenosti.Jak napovídá název, pro lidi jsou všechny lýkovce jedovaté.V druhé polovině léta většinou listy opadávají, takže si keříku sotva všimneme. V zahradách je pěstována řada dalších druhů a kultivarů. Například lýkovec vonný (D. cneorum), který pochází z jihu a jihovýchodu Evropy a z Ukrajiny, se odlišuje nízkým růstem. U nás se vyskytuje vzácně pouze v teplejších oblastech. Dlouhé poléhavé vždyzelené větvičky se obalí kvítky v dubnu až červnu a někdy vykvete podruhé i na podzim.
Lýkovce na zahradě
Potěší nás především poblíž cesty nebo domu, protože nádherně voní a na jaře je hojně navštěvují včely, pro které představují jeden z prvních zdrojů nektaru. Na terase v dobře odvodněné nádobě bez úhony přečkají i zimu. Uplatnění najdou s ohledem na svou velikost i v malých předzahrádkách.
Daří se jim nejlépe na polostinném nebo slunném místě s bohatou zásaditou půdou, ale většinou zvládne i dobře propustnou běžnou zahradní zeminu. Mírné vlhko je optimální, naopak přemokření je nejčastější příčinou úhynu. Na slunci se pohledný keřík hojně rozvětví a nasadí bohatou záplavu květů, ve stínu tvoří řidší větvení a kvete méně.
Botanické jméno: Daphne mezereum
Původ: Evropa, část Asie
Růst: nízký keřík, dle druhu 10-100 (150) cm
Květ: bílý, světle i tmavě růžový, nafialovělý; březen - duben
Nároky: slunce, polostín, zásaditá až neutrální lehčí propustná půda
Použití: nádoby, skalky, trvalkové záhony, světlé hajní partie
Zvláštnost: dříve byl používán jako léčivá rostlina, vyrábělo se z něj i červené barvivo