Rostlina měsíce
Zámijovec - Zamiokulkas
Současné počasí obrací naši pozornost od zahrady opět spíše k pokojovým rostlinám. Představíme si proto nenáročný a velmi dekorativní stálezelený zámijovec (Zamioculcas), který je vhodou rostlinou i pro začátečníky. Zaujme tmavě zelenými lesklými listy na dužnatých stvolech, které tvoří výrazné trsy 60 až 100 cm vysoké. Protože pochází z Madagaskaru, ocení kyprou, humózní a mírně vlhkou půdu a stanoviště s rozptýleným světlem. Pod zemí má hlízu sloužící jako zásobárna vody pro občasné sucho. Starší exempláře někdy kvetou nenápadnými nižšími květy. Hodí se nejen do bytů, ale hlavně do hal a větších prostor s rozptýleným světlem.
Dvě možnosti rozmnožování
Zámijovec se množí nejčastěji dělením trsů při přesazování. Většinou lze tímto způsobem získat zajednou hned několik exemplářů, protože v květináči rostou společně nejčastěji čtyři rostliny a více. Úspěšnost takového množení je prakticky stoprocentní.
Druhou a méně známou technikou je rozmnožování pomocí lístků, které se umístí do předem vyhřátého substrátu. Takto se zámijovce množí v domovském prostředí při déletrvajícím suchu: postupně shazují listy, jež následně zakoření.
Zámijovec netrpí nemocemi
Tato rostlina je dobře známá svou odolností proti nejrůznějším nemocem. Netrpí ani na virové, ani houbové choroby, netrápí ji ani nejrůznější škůdci. V říši pokojovek se jedná o zcela ojedinělý úkaz, který oceňují všichni pěstitelé. Co však dokáže krásně rostoucí zámijovec zabít, je časté přelévání a pobyt na přímém slunečním světle. Rostlina začne mít problémy přebytečnou vodu zpracovat, její růst se postupně zpomalí, až se zastaví úplně. Krček vřeten, ze kterých rostou listy, zčerná, kořeny uhnijí a rostlina zahyne.