Rostlina měsíce
Řebříček
Před časy, kdy se lidé při nemoci spoléhali a obraceli výhradně na přírodu a její dary, byl řebříček obecný (Achillea millefolium) používán na všechny možné neduhy. Z nenápadné trvalky rostoucí na loukách a okrajích cest se do našich zahrad přesunul ve formě početných a barevně odlišných odrůd. Výrazně červeně vykvétá ´Red Velvet´ nebo ´Cherry Queen´, cihlově například ´Terracotta´, nižší a drobnější je růžový ´Little Susie´. Rozmanité odstíny nabízejí ze semen množené skupiny ´Summer Pastels´ či ´Colorado´.
Mohutnější a vyšší vzrůst má řebříček tužebníkovitý (A. filipendulina) a jeho kultivary. Sytě žlutě svítí ´Coronation Gold´ či kompaktnější ´Gold Plate´. Většinou mají trsovitý růst, oproti řebříčku obecnému, který se rozrůstá podzemními výběžky a jehož stonky s plochými latami jsou celkem rovnoměrně rozmístěny na ploše.
Různé druhy a odrůdy zasazené poblíž se mohou křížit a ze semenáčků vyrůstají jedinci s překvapivými barvami. Vyhovuje jim spíše sušší místo, v příliš výživné a vlhké půdě mají zvláště vyšší odrůdy sklony k poléhání.
Volbu stanoviště je třeba přizpůsobit nárokům daného druhu, protože mimo těch nejobvyklejších a jejich kříženců jich existuje celá řada. Některé z nich vytvářejí pěkný dvoubarevný efekt, když starší laty hodně zesvětlají.
Všechny řebříčky se výborně kombinují s klasovitě kvetoucími rostlinami, stačí jen sladit barvy květů. Vedle žlutých a oranžových vyniknou modré levandule nebo rozrazily či fialovomodré šajvěje. Růžové zase doplní bíle kvetoucí šalvěje nebo podtrhnou tmavší květy tón v tónu. K terakotovým se hodí i žlutá krásnoočka.
Botanické jméno: Achillea
Původ: A. millefolium - Evropa, Asie, Severní Amerika, Kalifornie
A. filipendula – Kavkaz, Írán, Afgánistán, stř. Asie
A. ptarmica – mírně vlhké louky od Skandinávie až na sever Španělska
Růst: podle druhu a odrůdy od nízkých skalkových až 1,2 m
Květ: bílý, žlutý, odstíny žluté, oranžové růžové a červené
Nároky: nenáročný, slunce, podle druhu nejčastěji sušší, propustná půda
Použití: trvalkové nebo smíšené záhony, skalkové partie, přírodní zahrady
Zvláštnost: Listy řebříčku obecného se kdysi používaly jako koření do piva. Mladé měkké přízemní listy před vyrašením květního stvolu se dají přimíchat do salátů a jako koření do polévek.