Rostlina měsíce
Ibišek syrský
Zaujaly vás v letoviscích jižních zemí živé ploty obalené bílými, růžovými nebo modrofialovými velkými květy? Možná jste se právě seznámili s ibiškem syrským, který, ač se to nezdá, si našel nový domov i v našich podmínkách. Na půdu není moc náročný, daří se mu dokonce i v jílovité. Ale když mu přidáme každoročně zjara bohatou vrstvu kompostu, bude daleko spokojenější. K bohatému kvetení potřebuje hlavně dostatek slunce, v polostínu kvete o trochu méně.Prvních několik let po zasazení ho na počátku rašení, což bývá dost pozdě, hlouběji sestřihněte. Také při tom odstraňte suché a slabé výhony a keřík vytvarujte, větší rány můžete ošetřit štěpařským voskem. Na řez reaguje podstatně bujnějším růstem a na mladých výhonech bohatším nasazením květů, které se postupně otevírají až do zámrazu. První dvě zimy ho raději na zimu také lehce přikryjte, mladé keře bývají choulostivější. V dalších letech je již plně mrazuvzdorný a skromný, zvládá v pohodě i sušší období. Radost vám bude dělat dlouhá léta.
Při letní procházce zahradou zkuste ochutnat rozkvetlý květ, má příjemnou chuť a nadto je stejně jako celá rostlina léčivý. Skvěle ozdobí dezert, zmrzlinový pohár nebo salát. Ze sušených květů a listů si připravíte osvěžující čaj, velmi léčivý získáte i ze sušené kůry. Můžete k tomu využít oloupanou z na jaře odstřihaných větévek.
Botanické jméno: Hibiscus syriacus
Původ: horské svahy Indie a Číny
Růst: keř s výškou do 3m
Květ: bílý, růžový, fialový, jednoduchý, plný, červenec – říjen
Nároky: slunce, polostín
Použití: do smíšených živých plotů, za nebo do trvalkových záhonů, soliterně blízko u cesty
Zvláštnost: Vlákna z kmene a větví v jeho domovině slouží k výrobě papíru a provazů, z listů obsahujících slizovité látka zase přírodní šampon.