Rostlina měsíce
Africká fialka
Rostlina, která okouzluje některé milovníky tak, že pěstují celé sbírky těchto nevelkých, ale po větší část roku krásně kvetoucích dužnatých rostlin. A že je z čeho vybírat! Z původních botanických druhů bylo vyšlechtěno něco okolo 20 tisíc odrůd, často se pěstují jejich kříženci. Pochází z horských vlhkých tropických lesů, které je chrání před žhavým sluncem. Velmi dobře prospívají i v bytech s ústředním topením, nemají však rády jižní parapety s poledním úpalem. Růst zde bývá zakrslejší a listy mohou ostré sluneční paprsky nehezky popálit. Ideální je pro ně východně, západně, ale i zcela severně orientované okno, nebo místnost s dostatečným rozptýleným světlem. Vhodné není ani přímé rosení, které na listech i květech vytváří skvrny. Velmi choulostivé jsou na přemokření, již po krátké době svěsí listy a poté uhnije celá rostlina. Zaléváme je proto opatrně odstátou vodou, většinou do misky a pravidelně kontrolujeme vlhkost zeminy. Protože se však velmi lehce množí, často je lze ještě zachránit. Celé listy vylomené i s řapíky ve vodě nebo pod sklenicí v květináči pustí dole kořínky a vedle nich brzy začnou vyrůstat mladé rostlinky. Ještě zajímavější je podélně rozpůlit a nařezat listy ostrým nožem, celkem tak na šest dílů, a ty položit rubovou stranou směrem dolů a trochu přitlačit do misky s říčním pískem. Také přikryjeme sklem a pak už jen s napětím sledujeme, jak přibývají a sílí malé lístečky. I starší rostliny cca po třech letech je lepší tímto způsobem zmladit.
Botanické jméno: Saintpaulia
Původ: svahy pohoří Usambara v horském masívu, Tanzanie v Africe
Růst: z krátkého dužnatého stonku vyrůstá přízemní růžice listů a stonků s několika květy
Květ: bílý, odstíny růžové, vínové, fialové, modré, jednobarevné i vícebarevné, s rovnými nebo různě zvlněnými okraji, jednoduchý nebo plný
Nároky: mírně vlhký, kyprý a vzdušný substrát, teplota 15 – 27 oC
Použití: pokojovka
Zvláštnost: Rod Saintpaulia zahrnuje 20 druhů afrických fialek, nejznámější je S. ionantha. Většina z nich v přírodě roste na rulových nebo žulových horninách s kyselejším pH. Jen několik málo druhů roste na vápenitých podkladech.