Rostlina měsíce
Brutnák
Ačkoliv brutnák (Borago) pochází z teplých oblastí východně od Středozemního moře, daří se mu i v našich zeměpisných šířkách. Jako koření byl z arabských zemí dovážen do Španělska, odkud se rozšířil i do oblastí severně od Alp – nejprve do pozdně středověkých klášterních zahrad, později i za jejich ploty.
Brutnák je jednoletá bylina s kůlovým kořenem, z něhož vyrůstá nejprve listová růžice a později až 80 cm vysoký, většinou bohatě větvený stonek. Listy dlouhé až 15 cm s přibývajícím stářím vadnou a odumírají a podobně jako stonek jsou hustě porostlé drsnými chloupky. Na vrcholech stonků se na přelomu jara a léta vytvářejí bohaté květní laty s modrými nebo bílými květy. Kvetoucí rostlina vypadá velmi pěkně, proto se brutnák může použít i jako záhonová letnička.
Na pěstování není rostlina nijak náročná, často se sama přesévá i v nesekaném trávníku. Vyhovuje jí čerstvá, vlhčí, spíše vápenitá půda, na slunečném stanovišti se velmi rychle rozroste.
Květy jsou oblíbené u včel a hmyzu, protože jsou velmi bohaté na nektar. Květy a listy obsahují řadu účinných látek – saponiny, slizoviny, biofenoly, kyselinu křemičitou, vitamín C a řadu minerálních látek, především draslík. Čaj z čerstvých listů a květů odhleňuje a zklidňuje, čerstvé rozmačkané listy hojí záněty a otoky. Účinné látky i aroma se z dlouho skladovaných, mražených nebo sušených listů rychle vytrácí, používají se proto výhradně čerstvé. Jsou-li mladé, příjemně voní a chutnají po okurkách, často se proto používají do jarních salátů, ale také pro ochucení pomazánek, pokrmů z vajec, rýže nebo ryb.