Rostlina měsíce
Orchideje
Orchideje nalezneme po celé zeměkouli, ve všech podnebních pásmech. Ty, které najdete v nabídce zahradnických center, však pocházejí z tropů, kde rostou epifitycky v korunách stromů a přichytávají se na větve a kmeny stromů pomocí vzdušných kořenů. Pahlízy jako zásobní orgány pomáhají orchidejím hospodařit s vodou. Z růžice jazykovitých, řemenitých listů vyrůstají většinou vyšší stvoly s květy poskládanými z okvětních plátků tak, že jsou květy souměrné jen podle jedné osy. Každý rod má typické barvy a prošlechtěním vznikají další barevné kombinace s různou kresbou uvnitř květů.
Před výběrem konkrétního druhu bychom už měli znát příští stanoviště orchideje. Existují totiž druhy určené do chladnějších místností, například Dendrobium, Paphiopedilum či Coelogyne, jiné dávají přednost místnostem s mírnou teplotou, největší skupina si však přímo libuje v teplejších prostorách. Patří mezi ně vůbec nejprodávanější pokojové orchideje – Phalaenopsis, Vanda či Cattleya.
Obecně platí, že orchideje vyžadují rozptýlené světlo, nesnášejí sluneční úpal, a proto se umisťují na východní nebo pak na západní okna. Teplota orchidejím vyhovuje kolem 22 °C, vyžadují vysokou relativní vzdušnou vlhkost, kterou zvyšujeme rosením celé rostliny a povrchu substrátu. Zálivková voda by měla být odstátá, měkká. Vyšší tvrdost vody způsobuje tvorbu skvrn na listech. Pokud stojí na přímém slunci, nerosíme je vůbec. Vysoká vlhkost vzduchu je základní podmínkou pro pěstování orchidejí, proto je mnozí pěstitelé umisťují raději rovnou do skleníků nebo akvárií, kde mohou stát v miskách s kamínky a vodou.