Rostlina měsíce
Rozmanité třapatky
Kdo má v oblibě zahradní trvalky, neměl by zapomenout na některé zástupce třapatek. Patří totiž k trvalkám, které jsou neodmyslitelně spojeny s vrcholem léta a kvetou často až do zámrazu. Navíc lákají motýly a drobný hmyz, takže o zajímavou podívanou nebude nouze.
Rod těchto pozdních trvalek zahrnuje letničky, dvouletky i trvalky. Pro všechny z nich jsou typické svítivě žluté květy, které zahradu rozzáří zejména za podmračeného počasí. Je pro ně charakteristický vystouplý černý, tmavohnědý nebo zelený středový terč. Po odkvětu může zdrobit zahradu po celou zimu.
Nejkrásnější rudbekie
Rudbeckia laciniata dosahuje až dvoumetrové výšky, vysazujeme ji proto do opravdu velkých záhonů nebo jako solitéru.
Rudbeckia fulgida ´Sullivantii´ je ze všech třapatek nejhezčí, má květy velikosti až 12 cm, které vykvétají od srpna do září. Dorůstá výšky 50-70 cm.
Rudbeckia nitida, zejména vyšlechtěná odrůda ´Herbstsonne´, je obrem mezi třapatkami, dorůstá do výšky 210 cm, je otužilá a nepoléhavá. Kvete opět v srpnu až září.
Třapatky prosperují na stanovištích slunných, vlhčích s humózní půdou. Jsou to velmi vhodné rostliny do skupinových výsadeb a k řezu. Množíme je dělením trsů nebo řízky. Velmi pěkně se kombinují s vyššími trvalkami vysokého léta nebo výraznými okrasnými trávami.
Třapatka nachová - jedna z nejoblíbenějších
Blízkým příbuzným rodu Rudbeckia je rod Echinacea. Třapatku nachovou (Echinacea purpurea) známe jako léčivou rostlinu proti nachlazení, v zahradě zaujme nápadně velkými, růžovými až až karmínovými květy s pichlavým terčem uprostřed. Třapatka nachová je trendovou trvalkou posledních let, proto existuje celá řada kultivarů s různými barvami i tvary květů. Nechybí mezi nimi i poloplnokvěté kultivary, bílá či zelená barva květů, raritou jsou květy dvoubarevné.
Echinacea jako léčivá rostlina se v praxi používá ve formě extraktů ze suchých kořenů, suché nati nebo šťávy lisované z čerstvé nati. Ty se pak zpracovávají jako základ sirupů, lihových kapek a stabilizovaných šťáv. Extrakt (tinkturu) z kořenů si můžeme běžně koupit v lékárně nebo vyrobit sami louhováním kořenů nebo okvětních lístků v čistém lihu v poměru 1:4. Tinktura je kromě chřipkových onemocnění vhodá také ke zvýšení imunity a používá se běžně jako prevence chřipkových onemocnění a nachlazení v podzimním a jarním období. Má také antibiotické účinky proti bakteriím i proti virům, například chřipkovým a herpes virům, které způsobují opar. Na chřipku proto působí nejen preventivně, ale i při začínající chorobě.