Rostlina měsíce
Rozchodník nádherný
Pěstuje se nejen pro svůj atraktivní vzhled po celé vegetační období, ale také proto, že patří k nejodolnějším trvalkám s minimálními nároky na stanoviště. Řeč bude o rozchodníku nachovém (Hylotelephium spectabile), který patří spolu s rozchodníkem nachovým (Hylotelephium telephium) k nejznámějším vysokým rozchodníkům z rodu Hylotelephium (starší, souhrnné pro označení mnoho různých forem rozchodníků je Sedum).
Pestrý po celý rok
Rozchodník nádherný (Hylotelephium spectabile) je 30-40 cm vysoká trvalka vzpřímeného růstu. Má masité, dužnaté listy, stonek i části květenství. Během vegetačního období prochází výraznými barevnými změnami a jeho krásu si můžeme užívat od jara až do hlubokého podzimu – na jaře a v první polovině léta tvoří dekorativní dužnaté listy, koncem léta zelená poupata, která se po celý podzim barví v různých tónech růžové až červené barvy. Konec podzimu promění listy do žluté barvy a pokud nenapadne těžký sníh, budou uschlé květní stvoly zdobit trvalkový záhon až do jara.
Barevné i bez květů
Barva olistění se mění v závistlosti na kultivaru, odvozených od rodu Hylotelephium. Najdeme zde rozchodníky s mléčnými až sivými listy, modravě zelenými či se světlejším lemem. Některé odvozené kultivary vynikají listy s nádechem pískové, nachové, purpurové, jiné jsou zbarvené do temně vínově zelené. Variabilita této rostliny je nesčetná a šlechtitelé přicházejí stále s novými barevnými kombinacemi nejen listů, stonků, ale i květů.
Nejlépe na suchu
Rozchodník nádherný patří k tučnolistým rostlinám. Jeho masité stonky a listy, které shromažďují velké množství vody, mu umožňují přežít i nejnáročnější stanovištní podmínky. Bez potíží snese sluneční úpal, miluje suché, propustné půdy, je otužilý a spolehlivě mrazuvzdorný. Kvete téměř až do zámrazu.
Rostliny ke svému růstu potřebují jen málo živnou půdu, hnojíme jen velmi zřídka, k výsadbě postačí přidat písčitému substrátu trochu čerstvě vlhké zahradní půdy nebo dobře uleželého kompostu.
Velmi dobré uplatnění nachází na záhonech a skalkových skupinových výsadbách, na vyvýšených záhonech, i v nádobách. Velmi dobře zaplňuje prázdná místa, kde se rozrůstá v pravidelných trsech.
Na květinovém záhonu vyniká spolu s jinými trvalkami, milujícími slunce a méně častou zálivku. Takovými rostlinami jsou modré ostrožky, vysoký a nenáročný žlutě až zlatavě kvetoucí zlatobýl, fialově stříbrná šanta kočičí, půdopokryvné čistce či půvabně modře kvetoucí ořechoplodec. Podzimní sonáty rozehraje rozchodník s omějem, vysokými hvězdnicemi, listopadkami a samozřejmě okrasnými trávami.