Rostlina měsíce

Červená řepa a tajemství dlouhověkosti

429834_R_by_Gnter-Havlena_pixelio.deČervená řepa je pro nás tou správnou dávkou energie, omlazovací kůrou - pomáhá k celkové regeneraci organismu, je doporučována těhotným ženám, dětem, všem lidem, kteří se chtějí udržet v dobré kondici.

Z literatury se dovídáme, že červená řepa (Beta vulgaris) provází lidstvo již po tisíce let. Z rostliny se konzumují mladé a křehké listy, které se dají použít do salátů, podušené, jako příloha k masu místo špenátu, vařené v polévce aj. Především je ale tato plodina známá pro bulvy, které se konzumují čerstvé nebo po tepelné úpravě podušením, vařením či pečením. Můžeme z ní připravit spolu s mrkví či jablky výtečný mošt.

Bulvy jsou velmi sladké, řepná šťáva obsahuje velké množství cukrů a barviva, betainu, který ji propůjčuje krásně sytě karmínovou barvu. Betain je známý svými antioxidačními účinky, z barviv řepa obsahuje také flavony (žlutá barviva).

 

Vitamínů co hrdlo ráčí

Řepa je přírodním zdrojem „minerálu krásy", křemíku, který podporuje tvorbu, pevnost a správný vývoj kostí, tkání, kloubů, ovlivňuje také pevnost cévních stěn, ale i vlasů a nehtů, dodává pružnost pokožce.

Další velmi důležitou složkou je kyselina listová, potřebná pro tvorbu svalů, kostí, orgánů, pokožky, vlasů. Pozitivně ovlivňuje krvetvorbu (aktivuje tvorbu červených krvinek), je důležitá pro normální růst a vývoj plodu, podporuje regeneraci, a tím zpomaluje stárnutí celého organismu.

Nezanedbatelné není také množství dalších vitamínů a minerálů, kterými červená řepa disponuje. Mezi nimi najdeme vitamin C, E, betakaroten, vitamin H, železo, vápník, draslík, hořčík, zinek a jód.

Abeetroot to není všechno! Červená řepa působí díky přítomným antokyanům jako přírodní prevence proti rakovinnému bujení, užívá se během léčby a následné rekonvalescenci. Odstraňuje z těla těžké kovy, podporuje činnost nervové soustavy, působí detoxikačně na játra, čistí střeva, má protirevmatické účinky, přispívá k duševní pohodě.

 

Nenáročná rostlina

Červenou řepu lze pěstovat v normální půdě, na osluněném stanovišti, kde roste bez vyšších nároků na živiny. Správně by se měla pěstovat po náročné předplodině. Pro správný růst a vývoj bulvy je důležitý bór, mikroelement doporučený dodávat také ředkvím, květáku, celeru či mrkvi.

Semena červené řepy klíčí až po vydatných srážkách, proto je dobré semena před výsevem na 24 hodin namočit do vlažné vody. Po 10 – 14 dnech se na záhonu začínají objevovat první semenáčky.

Nejlahodnější jsou sklizené bulvy o něco větší než je velikost pinpongového míčku. Osvědčenými odrůdami jsou kultivary kulovitého tvaru ´Betina´, ´Červená kulatá´, či podlouhlého tvaru kultivar ´Renova´.

 

 

 

Sdílet
 

LUNÁRNÍ kalendář

Data nejsou k dispozici.

Fanděte nám na facebooku
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner
  • Banner

Doporučujeme

ZK_2017_3DZde v prodeji

  • Banner

Partneři

  • Banner
  • Dřevostavby
  • Banner