Rostlina měsíce
Aloe vera
V bytě, zimní zahradě či v létě ve skleníku... Zde všude se bude aloe dařit. Budeme-li ji mít ale vždy po ruce, bude nám i ku prospěchu.
Aloe vera je sukulentní rostlina. Je velmi přizpůsobivá, na péči nenáročná a odolná. Po celém světě je známá pro své léčivé vlastnosti. Rostlina obsahuje látky, které příznivě ovlivňují proces hojení. Odříznutým kouskem listu můžeme ošetřit popáleniny, odřeniny, různá poškození kůže. Vnitřní obsah listů, dužnina a šťávy se konzumují jako nápoj nebo jako gelové kostky. Aloe blahodárně působí na celý organismus. Má povzbuzující účinky, pročišťuje a vhodně upravuje trávicí systém. Rostlina je v neposlední řadě velmi dekorativní, hodí se do domu i bytu.
Jak roste
Aloe vera je statná sukulentní rostlina. Má silné kořeny, které zabezpečují výživu i v extrémně chudých, písčitých a štěrkovitých půdách. Z báze vyrůstají dlouhé, světle šedo-zelené až hráškově zelené listy, v kterých rostlina shromažďuje vodu a léčivé látky. Obsah listů je chráněn silnou pokožkou, která zabraňuje vysychání rostliny. Dužnina se používá pro vnější i vnitřní užití.
Péče a nároky a stanoviště
Aloe vera má ráda přímé slunce, proto je vhodné rostlinu umístit do okna orientovaného na jih. Jinak je nenáročná. Zaléváme, pokud je horní vrstva substrátu proschlá, v zimě zálivku ještě snížíme. Substrát volíme hlinito-písčitý, nejlépe určený pro sukulenty. Pěstební nádoba by měla mít dobře vyřešenou drenáž, aby voda mohla odtékat a nedocházelo k hnití kořenů. Teploty v zimě by měly být nižší, kolem 10-15 °C, ale zvládne i běžnou pokojovou teplotu. V létě můžeme rostlinu umístit na terasu či balkón. Množení provádíme nejlépe v létě, kdy na rostlině uzrávají malé dceřinné rostlinky. Ty oddělíme, necháme bázi zaschnout a poté zasadíme do písčitého substrátu.