Rostlina měsíce
Plicník lékařský
Květy nejprve raší růžově, pak fialově a nakonec jsou téměř tmavomodré. Takovou paletu barev květů nabízí plicník. A komu by to nestačilo, pro toho vyšlechtili botanikové kultivary s čistě modrými nebo třeba červenými květy.
Znáte plicník lékařský?
Snad každý z nás se někdy nevědomky setkal s touto podivuhodně krásnou jarní trvalkou. Plicník (Pulmonaria officinalis) na jaře rozkvétá růžovými a fialovo-modrými květy. Divoce rostoucí ji nalezneme na okrajích lesů, jarními květy a svými bíle skvrnitými listy však ozdobí i stinná místa zahrádek.
Nároky na pěstování
Plicníkům se nejlépe daří na polostinném místě, ve stále čerstvě vlhké, humózní zahradní půdě. Snadno se rozšiřují svými plazivými oddenky a semeny.
S kým mu to sluší
Tato vytrvalá bylina se rychle rozrůstá, proto ji lze velmi dobře využít jako půdní kryt, trvalkové lemy. Dokonale ladí s právě rašícími bohyškami (Hosta), právě modře kvetoucím pupkovcem (Omphalodes verna) či vyšším pomněkovcem (Brunnera macrophyla). Velmi mu to sluší také pod rozkvetlým ovocným stromem. Jarního kontrastu docílíme vysazením společně s jarními vytrvalými, žlutě kvetoucími petrklíči (Primula veris). Zajímavého efektu pak dosáhneme kombinací s tvarově odlišnými srdcovkami (Dicentra), které se výborně doplňují barvou květů s plicníky a tvarem listů se současně rašícími kapradinami.
Stará léčivá bylinka
Svůj název si zasloužila pro své blahodárné účinky při potížích dýchací soustavy. Sbírají se a suší květy a listy rostliny.