Rostlina měsíce
Zvonek broskvolistý
Většina z nás má zvonky v povědomí jako trvalky ze zahrádek našich babiček. Zvonek broskvolistý je vysoká trvalka romantických květů, která se bude vyjímat i v moderní zahradě.
Bílé jsou obzvláště krásné
Zvonek broskvolistý se nejčatěji vyskytuje ve dvou barvách, blankytně modré a bílé. Modré zvonky zná každý, jsou klasické, modrých květin máme v toto roční období dostatek, jako jsou chrpy (Centaurea montana), kakosty (Geranium sp.), zběhovce (Ajuga sp.), kosatce (Iris sp.), zahradní šalvěje (Salvia x superba), orlíčky (Aquilegia sp.), také kamejky (Lithodora diffusa), tařice (Aubrieta x cultorum), navíc začíná kvést levandule (Lavandula angustifolia).
Bílých květin oproti tomu není tak mnoho, stále kvete něžná tiarela (Tiarella wherryi) či bílé lomikameny (Saxifraga arendsii). Bílý zvonek je opravdovou dominantou zahrady, prozáří tmavší kout, kolem terasy vytvoří romantickou atmosféru. Hodí se do pozadí záhonů, pro zvýraznění linií cest.
Popis rostliny
Zvonek je vytrvalá rostlina, vysoká 50-80 cm. Rozmnožuje se plazivým oddenkem. Lodyha zvonku je pokryta úzkými, podlouhlými listy podobné broskvoňovým, odtud druhové jméno...broskvolistý.
Zvonek rozkvétá ke konci května a kvete až do srpna. Květy jsou uspořádány v hroznu maximálně devíti květů. Květy jsou velké kolem 3,5-4 cm, koruna je zvonkovitá, na konci rozdělena většinou do šesti cípů. Bílý zvonek najdeme pod názvem Campanula persicifolia ´Alba´. Pro milovníky zajímavostí byl vyšlechtěn i tento bílý zvonek v nádherné plnokvěté formě.
Nároky a pěstování
Zvonky vyžadují slunné, nebo spíše polostinné stanoviště. Dobře propustnou půdu s přídavkem humusu. V polostínu není třeba zvonek zavlažovat. Dobře vyniknou ve skupinách zvonků, tiarelou, zahradními šalvěji, máky, chrpou či diviznou.