Věděli jste, že...
Želva nádherná patří mezi nežádoucí predátory?
Teplé jarní počasí probudilo z hibernace želvu nádhernou (Trachemys skripta) a můžeme ji objevit na mokřadech, u tůní, jezer nebo rybníků vyhřívat se na slunci. Tento druh želv není v Evropě původní a dnes je pro evropskou faunu velkým problémem, zejména poddruh elegans, který k nám byl dovážen nejvíce. Podle studie komise The Humane Society of the United States (HSUS) vyvezli v letech 1989 – 1998 obchodníci z USA přes 52 miliónů těchto želv, které se jako mláďata staly oblíbenými obyvateli domácích akvárií. Bohužel dospělí jedinci s velikostí krunýře až 30 i více centimetrů a schopností zlikvidovat vše živé ve svém omezeném životním prostoru, už tak oblíbení nezůstali a mnoho chovatelů je jednoduše vypustilo do místní řeky, potoka nebo rybníka...
Zejména v jižní Evropě tyto želvy na mnoha místech už vytvořily rozmnožující se populace a dochází zde k vytlačování domácích druhů želv, ale i žab, čolků a dalších ohrožených živočichů. Želva nádherná se tak stala nežádoucím agresivním druhem, a proto v roce 2003 vydala komise Evropských společenství úplný zákaz dovozu těchto želv do Evropské unie.
U nás z důvodu chladnějšího klimatu nehrozí, že by se tyto želvy rozmnožily, ve volné přírodě ale mohou žít mnoho let. Podmínkou jejich přežití je dostatečně hluboká nádrž, která v zimě nepromrzá až na dno.
Pro želvu nádhernou je charakteristická červená skvrna po bocích hlavy, která se táhne až na krk. Samice jsou větší než samci, kteří se vyznačují velmi dlouhými zakřivenými drápy, při námluvách třepetají předními končetinami samicím před hlavou. Jde o denního živočicha, který se přes den sluní nebo loví potravu. Převážnou část potravy tvoří živočišná složka, želvy okusují i rostliny napadané do vody nebo rostoucí přímo ve vodě.