Věděli jste, že...
Za co může krtonožka!
Objevují se vám začátkem léta v trávníku holá místa ve velikosti talíře, vadnou vám jen některé rostliny? Pod trávníkem si mohla vytvořit hnízdo krtonožka, a to až ve velikosti husího vejce. Vadnoucí rostliny ukazují na podryté a okousané kořeny, které jí vadí při hloubení chodbiček. Krtonožka užitečná i škodícíPřední hrabavé nohy krtonožek (Gryllotalpidae) slouží k hloubení podzemních chodbiček na prst tlustých a těsně pod povrchem půdy. Krtonožka je asi 5 cm velká a živí se půdními živočichy, jako jsou plži, a jejich vajíčky, ponravami a jinými larvami hmyzu, ale také kořeny. Přes den žere pod zemí, v noci někdy i nad povrchem půdy. Kvůli podrývání půdy ji zahrádkáři v zahradě neradi vidí.
Dospělá krtonožka umí plavat, potápět se a na krátké vzdálenosti létat (během doby páření). Samice klade vajíčka od dubna do července; hloubí více hnízd 10-30 cm pod povrchem půdy a do každého klade až 300 vajíček. Za dva až tři týdny se líhnou larvy.
Vývoj k dospělému hmyzu trvá dva a někdy tři roky. V zimě se krtonožka ukrývá v půdě (30 až 100 cm hluboko) nebo v kompostu, jinak jí svědčí stejnoměrně vlhká, teplá a kyprá půda. V některých oblastech jsou krtonožky rozšířené, v jiných chybí. K nepřátelům krtonožky patří kos, špaček, rejsek, krtek a kočky.
Obrana
Hubení je nutné jen při silném výskytu. Doporučují se různé domácí prostředky, například zaplavení chodeb pěnivým vodním roztokem přípravku na nádobí nebo nalitím stolního oleje a potom vody do hnízd – to vyžene krtonožku na světlo a vajíčka nebo larvy se zadusí. Účinné je rovněž vyrytí chodbiček a vyzdvižení hnízd. Stěny hnízda jsou vyztužené slinami a při vyrývání se nerozpadnou. V posledních letech se na trhu objevil preparát, obsahující hlístice, které parazitují v dospělých krtonožkách.
Zdroje: publikace Zahrada z nakladatelství BETA ; fotografie www.flickrhivemind.net