Věděli jste, že...
Čarovné čarověníky
Nemají sice žádnou kouzelnou moc, jak se jim dříve přisuzovalo, ale dokáží skutečně očarovat svým zakrslým a velmi hustým růstem. Vznikly v korunách dospělých stromů buď genetickou mutací nebo častěji vlivem patogenních organismů jako jsou virové či houbové choroby. Další příčinou jsou i škůdci, například roztoči, ploštice, či mšice. Slovo čarověník vzniklo spojením slov čaro - „nadpřirozený původ" a věník - zastaralý termín označující trs či svazek větviček a jejich zakrslý vzhled. Tajemný trpaslík
Jedná se o shluk větviček, které se nápadně liší od tvaru větví na stromech a keřích, útvar připomíná jmelí. Z určitého místa na větvi vyrůstají zdegenerované větvičky, na kterých se vytváří větší množství pupenů, než je normální, a tak vytvoří onen nezaměnitelný tvar (metlovitý, hnízdovitý, s různou hustotou a uspořádáním větví).
Patogen jako dárce nového tvaru
Čarověníky, vzniklé vlivem poškození patogenními organismy nemají pozměněnou genetickou informaci a proto nejsou stálé a vhodné pro další množení. Jsou jen důsledkem onemocnění mateřské rostliny. Díky možnému zvýšenému obsahu některých léčivých látek nacházejí uplatnění ve farmakologickém průmyslu a rostlinolékařství.
Mutace
Čarověníky vzniklé genetickou mutací jsou stálé, a proto se tyto kusy používají k dalšímu množení. Pokud se někomu podaří takovýto čarověník objevit a chce jej namnožit, musí počkat do zimy, odebrat z něj rouby a naroubovat na vhodnou podnož. Kvůli svému velmi malému vzrůstu jsou čarověníky vhodné pro výsadbu do malých zahrad, nádob či koryt.