Věděli jste, že...
Červená řepa: čím později, tím více vitamínů
Zatímco obsah vitamínů ve většině druhů zeleniny při skladování klesá, u červené řepy je tomu přesně naopak: čím déle po sklizni ji konzumujeme, tím více má vitamínů. Podle průzkumů se množství vitamínu C v řepě skladované pět až šest měsíců dokonce zdvojnásobilo. Předpokladem je však sklizeň a uskladnění v listopadu, proto ponecháme červenou řepu na záhonech co nejdéle. Kromě vitamínu C obsahuje tato zelenina také vitamín B, draslík, železo a především kyselinu listovou.První záznamy o červené řepě jsou staré asi 3000 let a pocházejí z Babylonie. Byla známá i ve starém Říme, kde ji tehdy bohatě využívali, jednak jako jídlo, ale zejména jako lék. Díky antice se rozšířila i do celé Evropy. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších druhů pěstovaných řep. Její konzumace je rozšířena převážně ve východní Evropě, kde se používá pro přípravu boršče.
Boršč z červené řepy
Ingredience: 300 g červené řepy, 300 g hovězího masa, 300 g vepřového masa, 100 g mrkve, 100 g petržele, 300 g brambor, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 2 lžíce olivového oleje, 200 g kysaného zelí, 200 g smetany, nové koření, bobkový list, pepř, sůl, kopr
Postup:
Nejprve uvaříme červenou řepu ve slupce a po ochlazení ji nakrájíme na kostičky. Pak na rozpáleném oleji osmažíme cibuli a k ní přidáme maso nakrájené na kostky. Zprudka osmahneme a pak dusíme společně s novým kořením, bobkovým listem, celým pepřem a solí. Dále osmažíme zeleninu nakrájenou na kostky. Až bude maso poloměkké přidáme k němu zeleninu a řepu. Dusíme. Ke konci přidáme kysané zelí a kopr. Boršč dochutíme kořením a česnekem.
Na talíři ozdobíme boršč smetanou a koprem. Tento recept je velice jednoduchý. Boršč podáváme s chlebem nebo i bez něj.
Recept jsme převzali z www.cervena-repa.cz