Věděli jste, že...
Stěhovaví motýli mají delší křídla
Stěhování motýlů monarchů, je pro obyvatele USA vždy na podzim doslova atraktivní podívanou. Miliony pestrobarevných, oranžovo-černých motýlů se sdružují do obrovských hejn a odlétají na tisíce kilometrů dlouhou cestu na jih. Jejich konečnou stanicí je ponejvíce Mexiko, někteří línější jedinci zůstávají už i na jihu Kalifornie.Motýli monarchové jsou však hojní i na Havaji, v Kostarice, v oblasti jižní Floridy či v Portoriku. Dostatek tepla během celého roku nenutí tyto jižní příbuzné severoamerických monarchů na zimu se stěhovat. Vědci se oběma druhům motýlů podívali na křídla a zjistili, že příroda je opravdu mocná čarodějka. Stěhovavý druh motýlů má totiž delší křídla a to samozřejmě výrazně mění jejich letové vlastnosti. Také upravená stavba těla jim umožňuje na dlouhý let pobrat více tukových zásob. Přežijí tak nejen cestu, ale i pět měsíců přezimování v Mexiku.
Tělesná výbava motýlům k daleké výpravě nestačí
Délka cesty za teplem předčí průměrný životní cyklus motýla monarchy, který se pohybuje kolem dvou měsíců. Poslední letní generace vstoupí do takzvané diapauzy (zpomalení nebo zastavení životních projevů živočicha), během které se nerozmnožuje, a žije až sedm měsíců. Teprve na konci zimy, když opouští Mexiko, dojde k narození další generace. Motýli, kteří se příštím rokem „vracejí" do Mexika, jsou prapravnoučata těch, kteří tu byli minulý rok. Jak najdou cestu na ta samá místa, mnohdy dokonce na ty samé stromy, na stejné větve? To je otázka, kterou se vědci stále zabývají.
Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus) je denní motýl z čeledi babočkovitých, velký je 7,5 až 10 centimetrů.
V Mexiku byla lokalita přezimování tohoto motýla vyhlášena biosférickou rezervací. Rozkládá se na pomezí mexických států México a Michoacán, má rozlohu 56 000 ha a v roce 2008 byla zapsána na seznam světového dědictví.
Vědci však také varují, že počet stěhujících se motýlů rok od roku klesá a vzhledem ke zhoršujícímu se životnímu prostředí mohou o tento každoroční fenomén Američané jednou přijít.
Zdroj informací: Časopisy 21. století a Lidé a Země.