Věděli jste, že...
Převod je jednoduchý? Mezi stupnicemi Celsia, Fahrenheita a Réaumura stačí znát vzorec!
První teploměry se začaly objevovat v sedmnáctém století. Na vytvoření stupnic, které umožňují naměřené teploty porovnávat, má zásluhu několik pánů, podle nichž byly stupnice také pojmenovány. Většina z nás si s převodem asi neví rady, můžeme si to jednoduše za použití matematického vzorce vyzkoušet.
C/5 = R/4 = (F-32)/9
Obě starší míry převedeme na stupně Celsia tedy snadno:
C = 5/4 R
C = 5x (F-32)/9
Pochopili jste? Pro jazykovědce a umělce mezi námi zahrádkáři si uveďme alespoň dva příklady.
1) 20 stupňů Réaumura máme přepočítat na stupně Celsia. Nejprve vydělíme dvacet čtyřmi a výsledek znásobíme pěti. Dostaneme výsledek dvacet pět, což znamená, že dvacet stupňů Réaumura odpovídá pětadvaceti stupňům Celsia.
2) 86 stupňů Fahrenheita převedeme na stupně Celsia. Nejprve vypočteme, kolik je osmdesát šet bez třiceti dvou, výsledek (54) vydělíme devíti (= 6) a vynásobíme pěti (6 x 5 = 30); to znamená, že 86 stupňů Fahrenheita odpovídá 30 stupňům Celsia.
A z čeho zakladatelé stupnic vycházeli?
Stupeň Celsia: V roce 1742 ve Švédsku astronom Anders Celsius (1701-1744) použil pro tuhnutí vody 100 stupňů a pro var vody 0 stupňů. Stupnici rozdělil na 100 dílů. Jeho stupnice byla později otočena.
Stupeň Fahrenheita: Používá se především v anglosaských zemích (hlavně v USA). G. D. Fahrenheit (1686-1736) zavedl pro 0 teplotu eutektické směsi ledu, vody a salmiaku. Jako horní teplotu užil teplotu zdravého člověka a označil ji číslem 96. Vše rozdělil dvakrát po 12 dílech a každý z nich na 4 dílky - stupně.
Stupeň Réaumura: V roce 1730 ve Francii sestavil René Antoine Ferchault de Réaumur první lihový teploměr. Teplotu tání vody umístil na 0 a jako 80 stupňů dal teplotu varu lihu (později u rtuťových teploměrů číslo 80 odpovídalo teplotě varu vody).