Věděli jste, že...
Jako první Evropan ochutnal ananas Kryštof Kolumbus?
Údajně to bylo v roce 1493 na ostrově Guadeloupe. Španělé a Portugalci zavedli záhy poté pěstování ananasovníku ve svých koloniích ve Starém světě. V 17. a 18. století si v Evropě bohatí šlechtici zřizovali na svých panstvích vyhřívané ananasovny. Oblíbené ovoce je plodenství ananasovníku chocholatého (Ananas comosus), čnějící na rostlině z trsu tuhých, čárkovitých a na okraji ostře zubatých listů.
Jihoameričtí i středoameričtí Indiáni znali a pěstovali ananasovník dávno před příchodem Evropanů. Prarodič dnešních, většinou bezsemenných kultivarů ananasu, není s jistotou znám. Plané druhy množící se semeny rostou v jihozápadní Brazílii.
Povrch zralých oranžových ananasů je z víceúhlých vypouklých políček. Je to tvrdá slupka bobulí, z nichž ananas srostl. Jeho středem prorůstá stonek, končící vrcholem listů. Středový otvor v plátcích ananasového kompotu vznikl právě odstraněním stonku, tmavší čárky napříč mezikruží jsou hranice srůstu jednotlivých bobulí. Pro vývoz se ananasy sklízejí nedozrálé, zbarvení, vůni a chuť získají až na místě prodeje v teplých dozrávárnách.
Zdroj: Václav Jirásek, František Procházka, Rostliny známé neznámé