Věděli jste, že...
... existují švestky odolné vůči šarce?
Z našich zahrad vymizely švestky. Důvodem, proč se koncem léta už málokde prohýbají stromy pod tíhou modrých, ojíněných plodů, je mimo jiné obávaná šarka.
Za všechno můžou mšice
Šarka je virová choroba projevující se deformací plodů. Nejčastěji postihuje švestky, v poslední době ale také další peckoviny. Napadené plody nedorůstají sklizňové velikosti, na jejich povrch je hrbolatý, s bělavou kresbou. Jakmile choroba strom jednou napadne, už se jí nikdy nezbavíme. Jedinou možností je strom vykopat i s kořeny a spálit. Protože se dlouho nevědělo, že choroba se přenáší i na výmladky vyrůstající z kořenů, a protože k jejímu šíření přispívají také mšice, snadno se šarka šířila ze stromu na strom. Dnes už švestky objevíme málokde...
Vyberte si alespoň tolerantní odrůdy
Naštěstí ale existují odrůdy, které jsou vůči šarce tolerantní nebo dokonce imunní. Z běžně pěstovaných odrůd jsou vůči šarce tolerantní také Wazonova, Nancyská mirabelka, Gabrovská, Čačanská najbolja a Čačanská lepotica. Novinkou na trhu jsou tolerantní odrůdy Toptaste, Presenta, Hanita či Haganta. Důležité je nakupovat pouze osvědčenou sadbu, nejlépe přímo ve školce nebo v dobrém zahradním centru, a vyvarovat se levných nákupů na tržištích.
Jedinou odrůdou, která se zatím vůči šarce osvědčila jako nejspolehlivější, je Jojo. I když virus plod napadne a poškodí, infikované místo nekrotizuje a tím se izoluje, takže nedochází k dalšímu šíření viru.
Odrůda Jojo je středně vzrůstná, má volnou, širokou korunu a je odolná k pozdním jarním mrazíkům. Plody jsou středně velké až velké, protáhle oválné, tmavě modré, silně aromatické. Dužnina je pevná, zlatožlutá, jde dobře od pecky a má velmi dobrou, harmonickou chuť.