Věděli jste, že...
... mišpule může ochránit stromy před mrazem?
Mišpule je velmi otužilý stromek, jehož pokroucené, široce rozkladité větvení zmírňuje nárazy větru a intenzitu proudění studeného vzduchu, které může poškodit choulostivější druhy ovocných dřevin.Některé stromy, jako meruňka nebo broskvoň, velice špatně snášejí prudké výkyvy teplot, které lze zmírnit účinnou, ale propustnou bariérou, například hustou korunou mišpule. V našich podmínkách mohou namrzat většinou mladší nebo oslabené stromky hrušní, třešní, slivoní, mandloní, ořešáku aj.
O mišpuli
První zmínky o mišpuli pocházejí z 8. století př. n. l. Z Řecka ji do Německa přinesli Římané a poměrně brzy se zde začala pěstovat ve větší míře.Svůj název, mišpule německá (Mespilus germanica), dostala od německého botanika Carla von Linné, který ji považoval za domácí druh.
Mišpule má pokroucené, široce rozložité větvení, podlouhlé, lesklé, sytě zelené listy, které se na podzim zbarvují do ohnivě červena. Bílé květy se objevují na jaře, na konci léta se mohou v menší míře objevit znovu.
Plody jsou chlupaté malvičky velikosti vlašského ořechu. Sbírají se po přejití mrazem, kdy zesládnou množstvím nahromaděných cukrů.Odedávna se používaly k výrobě léčiv, moštů a marmelád. Toto „zapomenuté" ovoce se vyznačuje vysokým obsahem vitamínů, jako jsou A a C, minerálů a dalších, blahodárně působících látek
Kam s ní
Aby mohla dospělá mišpule chránit choulostivé druhy stromů a keřů, vysazujeme ji na severní stranu nich. Mišpule je sama o sobě velice zajímavým stromkem, který si zaslouží naši pozornost. Krása, odolnost a minimální nároky ji předurčují k výsadbě na exponovaná místa, kde bude velmi dobře vidět a kde vynikne. Návětrná strana, okraj svahů, cest, místa u vchodu nebo vstupu a další problematická stanoviště se jí stanou domovem. My budeme moci obdivovat tajemnou, záhadnou, atmosféru, která se vytváří okolo tohoto prastarého ovocného stromu.