Věděli jste, že...
...vrba pomůže vysušit zahradu?
Vrba je houževnatá dřevina, která funguje jako pumpa na vodu. Její kořenový systém vyhledá vodu a pomůže ji vytáhnout ze zamokřené části pozemku.
Vrby jsou opadavé, dvoudomé, rychlerostoucí, velmi odolné a různým podmínkám přizpůsobivé dřeviny. Rod vrb (Salix) je velmi početný a rozmanitý. Zahrnuje až 30 m vysoké stromy (vrba bílá, Salix alba) i nízké až plazivé keře (vrba rozmarýnolistá, Salix rosmarinifolia).
Variabilita vrb spočívá nejenom v jejich růstu, ale také ve tvaru listů a nárocích na stanoviště. Najdeme mezi nimi vrby hodící se do městského prostředí, které snesou větší znečištění a zasolené půdy (vrba bílá). Existují druhy světlomilné, polostinné i stinné. Vrby obecně potřebují, hlinitopísčité až hlinité, vlhčí půdy. Některé z nich zvládají i suché, jako např. vrba bílá, nachová (Salix purpurea), vrba jíva (Salix caprea), vrba lýkovcová (Salix daphnoides) a další.
Funkce a použití
Vrba na pozemku působí jako výborné odvodnění. Tyto dřeviny z půdy pumpují litry vody a díky tomu velmi rychle rostou. Jejich dřevo je ale méně kvalitní, u některých až křehké. Měkké letorosty se používají v košíkářství, jsou praktické i pro použití na zahradě. Lze z nich vyplést nízké půtky, které vypadají velice hezky kolem záhonů se zeleninou, bylinkami či s květinami. Proutky z vrby se také používají ke zpevnění břehů potoků. Mají významnou včelařskou funkci, protože svým časným kvetením podporují jarní rozvoj včelstva.
Podzimní výsadba z vlastních řízků
Vysazení vrby lze provést na podzim. Na jaře odebereme řízky, silné asi jako malíček a zapícháme je ve sponu po 10-15 cm do vlhkého písku. Na podzim jsou již výhony zakořeněné a my je můžeme přemístit na trvalé stanoviště.
Možná rizika
Vrba má velmi silné kořeny, které rostou směrem ke zdroji vody. Tak se stává, že mohou vrůst do studně nebo tlakem vyvíjeným kořeny narušit vodovodní potrubí. Zdravotní potíže mohou způsobovat vysoce alergenní pyly, uvolňované květy vrb v jarním období.