Věděli jste, že...
...na deprese s šafránem?
Ano, šafrán, známý jako jarní cibulovina krokus, ve svých květech nese účinnou přírodní látku, která pomáhá proti depresím.
Anatomie šafránu
Zářivě žluté pestíky otevírajících se květů šafránu obsahují účinnou látku safranal, po staletí používanou v orientální medicíně. Nové klinické studie však potvrzují oprávněnost tohoto tradičního využití.
Safranal příznivě ovlivňuje hladinu serotoninu v mozku, jednoho z nejdůležitějších neuromediátorů ovlivňujících naši náladu, chuť k jídlu, ale také spánkový rytmus. Nedostatek serotoninu může způsobit poruchy spánku, migrény, deprese, chorobný smutek, úzkost apod.
Safranal má naprosto srovnatelný účinek s běžnými antidepresivy a jako přírodní látka, je bez negativních vedlejších účinků. Po šesti týdnech léčby safranalem se výrazně zlepšují smyptomy poruch.
Jak je to se šafrány?
Šafrány dělíme na druhy kvetoucí na jaře, šafrán jarní (Crocus vernus), a druhy kvetoucí na podzim, šafrán setý (Crocus sativus). Koření, které známe jako šafrán obsahující safranal, se sbírá s pestíky šafránu setého, kvetoucího na podzim. Pokud bychom chtěli sesbírat 1 kg koření, potřebovali bychom 60 – 120 000 květů!
Léky ze šafránu
V lékárnách můžeme koupit přípravek Saframyl, který obsahuje extrakt ze šafránu, dále vitamín B6 a tryptofan, tedy látky, které podporují tvorbu serotoninu v mozku.