Věděli jste, že...
... rostliny umějí vyrobit dusík?
Dusík je základní a zcela nepostradatelnou živinou pro růst a zdravý vývoj rostlin. Většinou jej dodáváme rostlinám ve formě hnojiv, některé rostliny jej však umí vyrábět a poutat v půdě.
Na kořenech některých druhů rostlin se vyskytují ve speciálních kulovitých orgánech hlízkaté bakterie, které dokáží poutat dusík ze vzduchu. Shromažďují ho a zprostředkovávají i ostatním rostlinám. Půda, v níž tyto rostliny vegetiké. je výrazně obohacena o dusík.
Rostlinné druhy, které vytvářejí symbiotický vztah s těmito bakteriemi, pocházejí převážně z čeledi bobovité nebo také motýlokvěté (Fabaceae). Je to velká čeleď s nedocenitelným významem zahrnující nejen byliny, ale také keře a stromy. Patří sem například nejvýznamnější pícniny (jetel, vojtěška), luštěniny (fazol, hrách), z dřevin třeba čimišník. Z dalších čeledí mají hlízkovité bakterie také hlošiny a rakytník - v jeho případě mohou hlízky dosahovat velikosti menšího vejce!
Je pro nás velmi výhodné mít takové přirozené poutače dusíku na zahradě? Zcela určitě ano, zejména v zeleninových záhonech. Pokud čas od času vysejeme na celou plochu luštěniny a po sklizni je pouze posekáme, abychom nevytrhávali kořeny z půdy, zajistíme si tak zásobu živin prakticky zdarma a navíc se obejdeme bez umělých dusíkatých hnojiv.